Skip to main content

Your Councillors by Ward

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.

To find your councillor please use the below links:

 Alvescot and Filkins

 Ascott and Shipton

 Bampton and Clanfield


  • Councillor Ted Fenton

    Bampton and Clanfield

    Conservative


  • Councillor Alaric Smith

    Bampton and Clanfield

    Liberal Democrats

    Chair of Audit and Governance Committee, Vice-Chair of Finance & Management Overview and Scrutiny Committee

 Brize Norton and Shilton

 Burford

 Carterton North East

 Carterton North West

 Carterton South

 Chadlington and Churchill

 Charlbury and Finstock


  • Councillor Andy Graham

    Charlbury and Finstock

    Liberal Democrats

    Leader of the Council, Chair of Performance and Appointments Committee, Chair of Urgency Committee, Leader of the Liberal Democrat Group


  • Councillor Liz Leffman

    Charlbury and Finstock

    Liberal Democrats

 Chipping Norton


  • Councillor Mike Cahill

    Chipping Norton

    Independent


  • Councillor Rizvana Poole

    Chipping Norton

    Labour and Co-operative

    Vice-Chair of Economic and Social Overview and Scrutiny Committee, Vice-Chair of Development Control Committee, Vice-Chair of Uplands Planning Sub-Committee


  • Councillor Geoff Saul

    Chipping Norton

    Labour and Co-operative

    Cabinet Member for Housing and Social Welfare

 Ducklington

 Eynsham and Cassington

 Freeland and Hanborough

 Hailey Minster Lovell and Leafield

 Kingham Rollright and Enstone

 Milton under Wychwood

 North Leigh

 Standlake Aston & Stanton Harcourt

 Stonesfield and Tackley

 The Bartons


  • Councillor David Jackson

    The Bartons

    Liberal Democrats

    Vice-Chair of Licensing Committee, Vice-Chair for Miscellaneous Licensing Sub-Committee

 Witney Central

 Witney East


  • Councillor Joy Aitman

    Witney East

    Labour

    Cabinet Member for Stronger, Healthy Communities


  • Councillor Duncan Enright

    Witney East

    Labour and Co-operative

    Deputy Leader of the Council - Economic Development portfolio, Vice-Chair Performance and Appointments Committee, Vice-Chair of Urgency Committee, Leader of the Labour Group


  • Councillor Ruth Smith

    Witney East

    Labour and Co-operative

    Vice-Chair of Audit and Governance Committee

 Witney North

 Witney South

 Witney West

 Woodstock and Bladon


  • Councillor Julian Cooper

    Woodstock and Bladon

    Liberal Democrats

    Chair of West Oxfordshire District Council


  • Councillor Elizabeth Poskitt

    Woodstock and Bladon

    Liberal Democrats

    Chair of Development Control Committee, Chair of Uplands Planning Sub-Committee, Vice-Chair Standards Sub-Committee